Idź do

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) stanowi najwyższe wzniesienie Gór Stołowych. Wejście na szczyt z Karłowa to wędrówka po około 680 kamiennych stopniach, zwieńczona możliwością napawania się zachwycającymi panoramami z tarasów widokowych oraz odwiedzenia Schroniska PTTK „Na Szczelińcu”.
Tuż za schroniskiem ma swój początek trasa turystyczna (wejścia są limitowane oraz biletowane). Trasa wiedzie przez Tron Liczyrzepy (najwyższy punkt wzniesienia), labirynt skalny, fantazyjne utwory piaskowcowe, punkty widokowe oraz najgłębszą szczelinę skalną, o głębokości blisko 20 m, w której nierzadko do czerwca zalega śnieg. Warto zdecydować się na przejście trasy turystycznej bowiem obejmuje ona najbardziej atrakcyjne punkty udostępnione turystom w masywie Szczelińca Wielkiego. Całość wędrówki po trasie turystycznej kończy się w punkcie początkowym wejścia na Szczeliniec, tworząc pętlę, której zwiedzenie zajmuje około 2,5/3 h. 

Z uwagi na duży ruch turystyczny w sezonie wakacyjnym oraz liczne odwiedziny turystów w weekendy majowe, czerwcowe, wrześniowe, październikowe i listopadowe – warto zakupić bilet online. Zwiedzanie trasy turystycznej jest najbardziej komfortowe w godzinach porannych (8.00-10.00) lub popołudniowych (15.00-18.00)