Idź do

Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”

Schronisko „Na Szczelińcu” zostało zbudowane w 1845 roku przez Franza Pabla – pierwszego w historii przewodnika z oficjalną nominacją. Obiekt znajduje się na Szczelińcu Wielkim, najwyższym szczycie Gór Stołowych, w sercu Parku Narodowego Gór Stołowych. Można dostać się do niego kilkoma szlakami: żółtym od strony Pasterki oraz niebieskim od strony Radkowa.  Najpopularniejsze, historyczne wejście z Karłowa prowadzi po niespełna 700 kamiennych schodach, pomiędzy niezwykłymi formami skalnymi. Podejście, które zajmuje około 40 minut, nie jest bardzo wymagające, można udać się na wycieczkę nawet z małymi dziećmi. Zimą warto zabrać ze sobą mini-raki na buty.

Po dotarciu na górę warto posilić się i odpocząć przed dalszą wędrówką. Schronisko - otwarte przez cały rok – oferuje smaczne posiłki, przekąski, napoje oraz pamiątki.  36 miejsc noclegowych jest do dyspozycji tych, którzy pragną zaznać magii oglądania wschodu słońca w tym fascynującym  miejscu. Tuż przy obiekcie znajdują się dwa punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Sudetów polskich i czeskich.

Za schroniskiem „na Szaczelińcu” znajduje się trasa turystyczna.

Schronisko PTTK "Pasterka"

Schronisko PTTK Pasterka znajduje się w miejscowości Pasterka, w samym sercu Parku Narodowego Gór Stołowych, na wysokości 700 m n.p.m. Przed budynkiem rozpościera się zachwycająca panorama na Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały. Obiekt powstał w 1926 r., początkowo pełnił funkcję strażnicy Wojskowej  Ochrony Pogranicza (WOP), a od lat 60 służy turystom. 

W Pasterce krzyżują się szlaki górskie prowadzące do najatrakcyjniejszych miejsc w Parku Narodowym Gór Stołowych, m.in. na Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Radkowskie Ściany. Pasterka jest również wygodnym punktem początkowym dla turystów wybierających szlaki po czeskiej stronie (granica polsko-czeska znajduje się na krańcu wsi).

W schronisku do dyspozycji gości jest 49 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 8 osobowych, z współdzielonymi łazienkami oraz jeden apartament. Na miejscu działa bar, stołówka, jest również dostęp do kuchni turystycznej. 

Możliwym jest także skorzystanie z pola namiotowego przy schronisku.