Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Roślinność Gór Stołowych

Aktualny obraz roślinności Parku ukształtowały nie tylko zróżnicowane warunki siedliskowe. Podobnie jak w całych Sudetach flora stołowogórska została przeobrażona przez wieloletnią działalność człowieka, głównie za sprawą wylesień (szczególnie niżej położonych obszarów), zmiany stosunków wodnych oraz przebudowę naturalnych drzewostanów na skutek preferującej świerka intensywnej gospodarki leśnej. 91% powierzchni Parku zajmują ekosystemy leśne, nieleśne ekosystemy lądowe obejmują 9,81%, w tym 5,5% powierzchni to zbiorowiska łąkowe.

Ekosystemy leśne - lasy liściaste

Konwalia majowa
Dolnoreglowe lasy liściaste pochodzące z naturalnych odnowień zachowały się tylko w niewielkich fragmentach trudno dostępnego terenu. Na bogatych siedliskach reprezentują je żyzne buczyny sudeckie. W ich runie występują liczne gatunki geofitów - (roślin zimujących w postaci podziemnych kłączy, cebul i bulw) obficie zakwitających na wiosnę, jeszcze przed rozwojem liści buka. Należą do nich: żywiec dziewięciolistny, gatunek charakterystyczny dla tego zbiorowiska, żywiec cebulkowy, szczyr trwały, czosnek niedźwiedzi tworzący nieraz całe łany w dolinach potoków, częsta na terenie Parku śnieżyca wiosenna, zawilec gajowy i rzadziej spotykany zawilec żółty, złoć żółta, wyróżniająca się groniastym kwiatostanem grzbiecistych kwiatów kokorycz pusta, oraz jedna z najładniejszych chronionych w naszym kraju roślin - lilia złotogłów.
Mniej interesujące lasy bukowe Parku rozwinięte są na mało zasobnych glebach. Są to tzw. buczyny kwaśne. W ich runie nie znajdujemy zbyt wielu wyjątkowych roślin. Generalnie we florze opisywanych lasów liściastych spory udział mają gatunki górskie. Należą do nich między innymi oprócz już wymienionego żywca dziewięciolistnego, śnieżycy wiosennej czy miesiącznicy trwałej takie rośliny jak: przenęt purpurowy, starzec jajowaty, liczydło górskie, przetacznik górski, paprotnik kolczysty. 
Lilia złotogłów
Specyficzny mikroklimat dolin potoków i ocienionych stoków pozwala tu także bytować gatunkom subalpejskim, których przedstawicielami mogą być jaskier platanolistny i modrzyk górski. Z roślin podlegających ochronie występujących w lasach liściastych Parku, oprócz już wyżej wspomnianej śnieżycy wiosennej i lilii złotogłów należy wymienić wawrzynka wilczełyko, parzydło leśne oraz storczyki: kruszczyka szerokolistnego i bezzieleniowego - gnieźnika leśnego
Na terenie Parku występuje także: kalina koralowa, kopytnik pospolity, paprotka zwyczajna, marzanka wonna i bardzo rzadka w Parku konwalia majowa
Na wilgotnych przydrożach występuje tu kukułka Fuchsa, a w dolinach potoków związanych z lasami liściastymi rzadko znaleźć można posiadającego największe kwiaty spośród dziko rosnących dzwonków - dzwonka szerokolistnego.

Ekosystemy leśne - lasy iglaste

Wprowadzone sztucznie przez człowieka świerczyny, wyhodowane zwykle z odmian nie przystosowanych do miejscowych warunków, padają nierzadko ofiarą czynników naturalnych. Świerki wytwarzają płytki, powierzchniowy system korzeniowy i nie posiadają korzenia palowego. Warstwa gleby pokrywająca podłoże skalne na większości obszaru Parku jest bardzo płytka. Oba te czynniki powodują, że silne wiatry, szczególnie na przedwiośniu i późną jesienią, gdy gleba jest mocno przesiąknięta wilgocią, powodują duże straty w drzewostanach w postaci wiatrowałów i wiatrołomów. 

Duże uszkodzenia świerków są często również wynikiem działania obfitych opadów mokrego, ciężkiego śniegu. W latach powojennych na zły stan zdrowotny drzewostanów świerkowych bardzo istotny wpływ miało rosnące zanieczyszczenie powietrza. Wykonane w 1994 roku badania wykazały, że pod względem uszkodzenia drzewostanów mierzonego ubytkiem aparatu asymilacyjnego Park Narodowy Gór Stołowych zajmuje czwarte miejsce wśród Parków krajowych. 

Osłabione lasy są narażone na masowe występowanie korników. Masowe pojawy kornika drukarza miały miejsce już w pierwszych latach istnienia Parku. Dlatego na całym terenie Parku, z wyjątkiem obszarów ochrony ścisłej, prowadzi się stałą kontrolę lasów świerkowych w celu ograniczenia rozwoju populacji kornika drukarza, poprzez wyszukiwanie, usuwanie i bezwzględne korowanie drzew "trocinkowych" tj. zainfekowanych przez tego owada. Inną formą ograniczenia populacji kornika drukarza, niestety mało skuteczną, jest wystawianie zwabiających owady pułapek feromonowych.
Naparstnica purpurowa
Na wylesionych obszarach, powstałych w wyniku działania kornika sadzi się gatunki zgodne z warunkami siedliska tj. buka, jodłę, jawor i jesion. Przebudowa drzewostanów w kierunku przywrócenia im naturalnego charakteru jest jednym z podstawowych zadań Parku. Roślinność antropogenicznych lasów świerkowych jest bardzo uboga. Są one przeważnie jednopiętrowe, bez wykształconego podszytu. W runie obok borówki czarnej i borówki brusznicy występują najczęściej dwa gatunki traw śmiałek pogięty i trzcinnik owłosiony oraz biało kwitnący wiosną szczawik zajęczy. Rzadziej w prześwietlonych partiach spotkać można siódmaczka leśnego, a na trawiastych, świetlistych przydrożach i wyrębach naparstnicę purpurową. Roślina ta osiąga w naszym kraju północno-wschodnią granicę zasięgu. Występuje w Sudetach i Beskidach Śląskim i Żywieckim. Naparstnica purpurowa jest bardzo ważną rośliną leczniczą, ale i silnie trującą.
Na specjalną uwagę wśród zbiorowisk lasów iglastych zasługują wykształcone fragmentarycznie na siedliskach skalnych bory sosnowe, z udziałem świerka i brzozy. Występują one dość często w szczytowych partiach Szczelińca Wielkiego i Małego oraz na Błędnych Skałach. Rosnące w nich sosny zwyczajne, mają bardzo charakterystyczny, czasem przypominający naturalne "bonsai" formę. Mimo niewielkich rozmiarów, ich wiek często przekracza 200 lat. W runie tych borów zakwita i owocuje rzadka, należąca wrzosu bażyna czarna.

Zbiorowiska łąkowe

Do powstania zbiorowisk łąkowych przyczynił się rozwój gospodarki pastwiskowej i rolnictwa. Pierwotnie miejsca takie powstawały głównie w wyniku klęsk żywiołowych. Wypalanie pierwotnych lasów dla uzyskania terenów pod uprawę roli i na pastwiska powodowało niszczenie rodzimej roślinności, ale stwarzało przy tym nowe siedliska dla roślin mało rozpowszechnionych lub nawet nieobecnych wcześniej na tych terenach.
Pełnik europejski
Obfitujące w gatunki malownicze zbiorowiska łąk górskich zawdzięczają swe istnienie człowiekowi, ale również człowiek porzucając metody tradycyjnego gospodarowania doprowadził do znacznego ich przekształcenia. Stosowane w celu intensyfikacji produkcji zaorywanie łąk, nawożenie przypadkowo dobranymi nawozami sztucznymi oraz podsiewanie mieszankami szlachetnych traw, doprowadziło do szybkiego wyeliminowania wielu gatunków i utraty wartości przyrodniczych istniejących wcześniej półnaturalnych zbiorowisk łąkowych. Powstałe fitocenozy stały się także, po kilku latach eksploatacji, mniej wartościowe gospodarczo.
Różnorodne zbiorowiska trawiaste zajmują na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych powierzchnię ponad 350 ha. Na wierzchowinie środkowego poziomu zrównania gór często są to właśnie ubogie gatunkowo zbiorowiska porolne i zubożałe pastwiska. Niektóre z nich charakteryzują się dominacją trawy mietlicy pospolitej inne kłosówki miękkiej, a jeszcze inne, najbardziej wilgotne, śmiałka darniowego. Wyróżnić tu też można zwykle niewielkie płaty, na których przeważa subalpejski gatunek - ostrożeń różnolistny. Gatunek ten zakwita latem wytwarzając koszyczki ciemnopurpurowych kwiatów wielkości do 5 cm średnicy. Jego liście, biało kutnerowate od spodu, wykazują, dużą zmienność kształtu. 

Na łąkach powstałych na gruntach porolnych rzadko występuje chroniony mieczyk dachówkowaty i subalpejski gatunek o dużych szerokojajowatych liściach - szczaw alpejski. W wytworzonych na ubogich glebach murawach bliźniczkowych (nazwa pochodzi od występującej tu bliźniaczki psiej trawki) spotkać można arnikę górską. Ta piękna bylina o złocistożółtych kwiatach występowała kiedyś licznie na terenach objętych Parkiem Narodowym Gór Stołowych. Cały szereg jej stanowisk podobnie jak w innych częściach kraju zniszczono przez niewłaściwe użytkowanie do celów leczniczych.
Wśród łąk w Górach Stołowych za półnaturalne i najmniej zdegradowane uważane są bogate w gatunki łąki bagienne z obfitymi populacjami niektórych roślin chronionych. Szczególny aspekt nadaje im w maju pełnik europejski - lokalnie nazywany "kłodzką różą" i uważany za symbol regionu. Na podmokłych łąkach tworzy całe łany złocistożółych kul, kołyszących się na wietrze wśród wiosennej zieleni traw. Można go podziwiać w m. in. rejonie Łężyckich Skałek, stanowiących fragment rozległych łąk na środkowym poziomie zrównania gór u podnóża masywu Narożnika. Rozrzucone wśród wysokich traw na tym otwartym terenie pojedyncze skałki piaskowcowe i towarzyszące im rozgałęzione, drzewa stwarzają wrażenie "afrykańskiej sawanny" i często ten teren nazywany jest "Sawanną Łężycką" Oczywiście roślinność i sposób powstania tych zbiorowisk trawiastych nie mają nic wspólnego z prawdziwą sawanną, ale krajobraz jest doprawdy niezwykły. Pełnikowi towarzyszy zwykle piękna górska roślina - ciemiężyca zielona o wysokości do 1,5 m. z szerokoeliptycznymi liśćmi oraz storczyki z kukułką szerokolistną.
Zimowit jesienny
Jesienią mokre łąki pokrywają się przypominającymi krokusy kwiatami zimowita jesiennego. Najbogatsze w gatunki zbiorowiska rozwinięte na żyznych, nieco mniej wilgotnych glebach określone są jako sudecka łąka storczykowa. Oprócz wspomnianych powyżej roślin chronionych występujących na łąkach pełnikowych rosną tu takie storczyki jak: listera jajowata, gółka długoostrogowa, storczyk męski i stwierdzona w Górach Stołowych po wojnie na jedynym w Sudetach stanowisku storczyca kulista. Z innych podlegających ochronie roślin występuje tu: orlik pospolity, zerwa kulista, goryczuszka orzęsiona, goryczuszka czeska. Zbiorowiska łąki storczykowej należą do najcenniejszych na całym terenie Parku.
Wśród gatunków łąkowych występujących na siedliskach umiarkowanie wilgotnych, najbardziej interesującym jest lilia bulwkowata. Lilia ta, posiadająca największe kwiaty spośród dziko rosnących roślin w naszym kraju, jest w Polsce bardzo rzadka. Generalnie zbiorowiska trawiaste, choć zajmują zaledwie ok. 5,5 % powierzchni Parku, w znacznej mierze decydują o jego bioróżnorodności, gdyż w zbiorowiskach tych występuje blisko 40 % gatunków flory naczyniowej. Ponadto łąki są bardzo istotnym elementem krajobrazu kulturowego Gór Stołowych. Z tych względów wymagają więc utrzymania. Nowym problemem z tym związanym, który pojawił się w ostatnich latach, jest zarastanie łąk. Całkowite zaprzestanie wypasu zwierząt i koszenia traw prowadzi do szybkiego wzrostu zawartości związków azotowych w glebie. Na łąkę wkraczają wówczas gatunki azotolubne, później wysokie byliny; najczęściej starzec jajowaty, a następnie wierzby i brzozy. W końcu wykształcają się posiadające ubogie runo lasy brzozowe. 

W dolinach potoków i w miejscach wysięku wód występują płaty związanych z wodą zbiorowisk ziołoroślowych, w których dominuje górska roślina o dużych, okrągłych liściach - lepiężnik biały. Niewielką powierzchnię w granicach Parku zajmują zbiorowiska synantropijne tj. roślinności towarzyszącej człowiekowi. Są one szczególnie dobrze wykształcone w obrębie jedynej leżącej na terenie Parku wsi Pasterka.

Torfowiska

Roślinność charakterystyczna dla torfowiska wysokiego występuje w Parku głównie na Wielkim Torfowisku Batorowskim. Obok pospolitych roślin torfowiskowych, jak wełnianka pochwowata, wełnianka wąskolistna, czy żurawina błotna, rosną tu niektóre rzadsze gatunki: bagno zwyczajne, turzyca nitkowata, turzyca skąpokwiatowa i modrzewnica pospolita. 
Mech torfowiec
Najbardziej zagrożonym gatunkiem spośród roślin naczyniowych na tym torfowisku wydaje się być obecnie sosna błotna - gatunek z Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Gatunek ten został opisany jako nowy dla nauki w 1837r. właśnie tutaj. Obecnie populacja sosny błotnej znajduje się w bardzo złej kondycji wykazując silne tendencje zanikowe. Podstawową przyczyną tego jest odwodnienie Wielkiego Torfowiska Batorowskiego już w połowie XIX w. i wprowadzenie tam świerka. Zabieg ten spowodował zaburzenie funkcjonowania ekosystemów torfowiska i wyginięcie szeregu gatunków, w tym wierzby borówkolistnej, dwóch gatunków rosiczki, bagnicy torfowej czy turzycy strunowej.
Osuszanie tego rodzaju doprowadziły również do zniszczenia całych torfowisk, jak np. Długiego i Krągłego Mokradła na wierzchowinie Skalniaka, Niknącej Łąki, Małego Torfowiska Batorowskiego czy torfowiska w okolicy Łężyc Górnych. Ze zbiorowisk nisko-torfowiskowych występujących na terenie Parku najbogatsze w gatunki płaty zachowały się w dolinach potoków spływających z południowej krawędzi gór. W ich składzie występuje dużo roślin wilgotnych łąk, w tym gatunek ujęty na czerwonej liście roślin zagrożonych - turzyca Davalla.