Idź do

Błędne Skały

Obszar Błędnych Skał obejmuje swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości od 6 do 11 m, które powstały wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości.
Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza - 1616 r.). Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovską Vrchovinę, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć można także Karkonosze.

Na Błędnych Skałach wytyczona jest limitowana i biletowana trasa turystyczna.

Z uwagi na duży ruch turystyczny w sezonie wakacyjnym oraz liczne odwiedziny turystów w weekendy majowe, czerwcowe, wrześniowe, październikowe i listopadowe – warto zakupić bilet online. Zwiedzanie trasy turystycznej jest najbardziej komfortowe w godzinach porannych (8.00-10.00) lub popołudniowych (15.00-18.00).