Idź do

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) stanowi najwyższe wzniesienie Gór Stołowych. Wejście na szczyt z Karłowa to wędrówka po około 680 kamiennych stopniach, zwieńczona możliwością napawania się zachwycającymi panoramami z tarasów widokowych oraz odwiedzenia Schroniska PTTK „Na Szczelińcu”. 

Tuż za schroniskiem ma swój początek trasa turystyczna (wejścia są limitowane oraz biletowane). Trasa wiedzie przez Tron Liczyrzepy (najwyższy punkt wzniesienia), labirynt skalny, fantazyjne utwory piaskowcowe, punkty widokowe oraz najgłębszą szczelinę skalną, o głębokości blisko 20 m, w której nierzadko do czerwca zalega śnieg. Warto zdecydować się na przejście trasy turystycznej bowiem obejmuje ona najbardziej atrakcyjne punkty udostępnione turystom w masywie Szczelińca Wielkiego. Całość wędrówki po trasie turystycznej kończy się w punkcie początkowym wejścia na Szczeliniec, tworząc pętlę, której zwiedzenie zajmuje około 2,5/3 h. 

Z uwagi na duży ruch turystyczny w sezonie wakacyjnym oraz liczne odwiedziny turystów w weekendy majowe, czerwcowe, wrześniowe, październikowe i listopadowe – warto zakupić bilet online. Zwiedzanie trasy turystycznej jest najbardziej komfortowe w godzinach porannych (8.00-10.00) lub popołudniowych (15.00-18.00)

Kamera online na Szczelińcu Wielkim - https://naszczelincu.pl/kamery/

Skalny labirynt Błędne Skały w masywie Skalniaka

Obszar Błędnych Skał obejmuje swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości od 6 do 11 m, które powstały wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza - 1616 r.). Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovską Vrchovinę, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć można także Karkonosze.

Na Błędnych Skałach wytyczona jest limitowana i biletowana trasa turystyczna.

Z uwagi na duży ruch turystyczny w sezonie wakacyjnym oraz liczne odwiedziny turystów w weekendy majowe, czerwcowe, wrześniowe, październikowe i listopadowe – warto zakupić bilet online. Zwiedzanie trasy turystycznej jest najbardziej komfortowe w godzinach porannych (8.00-10.00) lub popołudniowych (15.00-18.00).

Kamera online na Błędnych Skałach: https://www.camerainfo.pl/kamerki/gory/kudowa-zdroj-bledne-skaly

Skalne Grzyby

Grupa oryginalnie uformowanych skał do złudzenia przypominających kształtem olbrzymie grzyby znajduje się w północnym fragmencie Gór Stołowych, między Batorowem a Karłowem. Na wytyczonej ścieżce edukacyjnej, oprócz skalnych grzybów, napotkać można monstrualne maczugi, baszty i bramy, a nawet całe mury skalne. Szereg form skalnych posiada własne nazwy, są to np.: "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby".

Radkowskie Skały wraz z Filarami Skalnymi

Te osobliwe formacja skalne tworzą północno-zachodnią krawędź środkowego piętra Gór Stołowych. Poszczególne skały lub ich grupy są porozdzielane stromymi żlebami o głębokości blisko 100 m. Potężne baszty skalne Radkowskich Skał są jednym z najbardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Górach Stołowych.

Łężyckie Skałki

Łężyckie Skałki to rozległa łąka górska na wierzchowinie środkowego piętra Gór Stołowych. Obszar ten, łączący z rzadka rozrzucone skały i pojedyncze świerki oraz rozległą łąką o stepowym charakterze, ze względu na swój egzotyczny krajobraz, potocznie nazywany jest "Sawanną Afrykańską". Dzięki unikatowym walorom krajobrazowym i florystycznym jest to obszar szczególnie cenny na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Przy szlakach turystycznych znajdują się miejsca wypoczynku oraz wiaty turystyczne. 

Ze względu na nieliczne miejsca parkingowe na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, na szlaki warto wybrać się bezpośrednio z miejscowości okalających park (Kudowa Zdrój, Radków, Duszniki Zdrój, Lewin Kłodzki, Szczytna) lub skorzystać z komunikacji zbiorowej.